POHOD GLUHIH IN NAGLUÅ NIH NA TRIGLAV |
Avtor: Peter Zupanc
|
torek, 11 avgust 2020 |
Gluhi in naglušni MOOS Hribovci na Triglav s pomoÄjo vodnikov PZS
Prvi dan avgusta 2020 se je na Triglavskem domu na Kredarici odvijala akcija Gluhi strežejo v planinskih koÄah (GSPK). Akcija je privabila številne pohodnike ter gluhe in naglušne planince, najveÄ jih je osvojilo Triglav s pomoÄjo planinskih vodnikov PZS.
Med vodniki je bil tudi Älan PD Mislinja, Jože Hribar, ki se je z veseljem odzval vabilu Miloša.
V prilogi je tudi nekaj fotografij s pohoda. VeÄ o akciji pa si lahko preberete na spletni strani PZS.
Fotografije: Jože Hribar
Napisal: Peter Zupanc
Oglejte si fotografije z opisi.
|
|
IZOBRAŽEVANJE STROKOVNIH KADROV |
Avtor: Peter Zupanc
|
nedelja, 09 avgust 2020 |
Izobraževanje strokovnih kadrov v Planinskem društvu Mislinja
V našem društvu se zavedamo, da je zadovoljstvo Älanov v veliki meri odvisno od priprave in izvedbe kvalitetnih letnih programov in skrbi za varno izvedbo le teh. Za to pa so potrebni izobraženi strokovni kadri. Poleg skrbi za izobraževanje planinskih vodnikov in markacistov, smo v letošnjem letu pridobili pripravnico za mladinskega voditelja, saj želimo v prihodnosti dati veÄji poudarek mlajši populaciji.
Naša Älanica Nika Kotnik se je v Äasu od 26. julija do 01. avgusta v planinskem uÄnem središÄu Planinske zveze Slovenije Bavšica udeležila teÄaja z uradnim nazivom Izobraževanje za mladinskega voditelja. V Äasu izobraževanja so predelali teme o ustrezni opremi, tehniki varne in pravilne hoje v hribe, pripravi tabora ter izmenjali prakse. Izvedli so uÄenje govora in krasno debato na dve aktualni planinski temi, praktiÄno predavanje iz prve pomoÄi, predavanje na temo GRS, praktiÄno uÄenje vozlov, preÄili so uÄno ferato, se uÄili družabnih iger ter izvedli orientacijski pohod in tri planinske ture. Na koncu so opravili še test, s katerim so preverili osvojeno zanje..
Mladinski voditelj je oseba, ki s svojim delom omogoÄa mladim, da se ukvarjajo z dejavnostmi, ki jih zanimajo ali jim koristijo, s tem pa razvijajo tudi svoje zmožnosti in znanja. Njihov namen je udejanjanje koncepta mladi za mlade v okviru matiÄnega planinskega društva.
Pred nami je novo šolsko leto, ki je za Niko priložnost, da bo svoje pridobljeno znanje prenesla v društvo in s svojim delom aktivno doprinesla k napredku mladinskega odseka v društvu. Želimo ji, da bi ji bilo to delo v sprošÄenost, radost in lastno veselje. Hkrati pa vabimo vse, ki bi radi v dobri družbi in pod strokovnim vodstvom spoznavali tako lepote gora kot tudi pasti, ki so jim pri tem izpostavljeni, da se nam pridružijo.
Oglejte si fotografije z opisi.
|
|
Avtor: Peter Zupanc
|
torek, 21 julij 2020 |
NASVETI ZA OBISK GORA
Zaradi ukrepov pri zajezitvi koronavirusa, se vse veÄ ljudi odloÄa poÄitnice preživeti v Sloveniji. Pri tem zaznavamo tudi veÄji obisk gora. Da pa boste varno dosegli želeni vrh in brezskrbno uživali v Äudovitem razgledu, si preberite nekaj naših nasvetov za obisk gora.
Izberite pot, ki je primerna vaši fiziÄni sposobnosti. Nikar ne precenite vaših sposobnosti in izberite pot, ki je prilagojena najšibkejšemu Älenu skupine. ÄŒe se v gore odpravljate z otroki, izberite poti, ki so prilagojene za družinske podvige. Pred odhodom pripravite naÄrt poti. Ugotovite, koliko Äasa boste potrebovali, in preverite, kakšen je teren, ter se pozanimajte o stanju poti.
Najbolj pomembna stvar pri obisku gora je primerna obutev. Izberite obutev, ki bo primerna terenu in poti, ki ste si jo izbrali. PriporoÄamo vam, da nove Äevlje prej uhodite na krajših izletih. Ko kupujete nove Äevlje, jih preizkusite s podobnimi nogavicami, kot jih boste nosili na pohodu. Tako se boste najbolje približali dejanskim razmeram, v katerih boste resniÄno nosili Äevlje. Pohodniška obutev se mora lepo prilegati nogi in ji nuditi zadostno oporo. Kupite kvalitetno obutev, ki diha, ampak ne prepušÄa vode.
Izberite primeren nahrbtnik in Äelado. Ne pretiravajte z velikostjo in težo nahrbtnika. Raje izberite nahrbtnik z manjšim volumnom in manjšo težo, saj bo tako pot prijetnejša. Uporaba Äelade je nujna na poteh, ki potekajo pod stenami. PriporoÄamo vam uporabo pohodnih palic, saj bo vaša pot varnejša, ob pravilni uporabi pa boste tudi razbremenili kolena.
Na zahtevnih in zelo zahtevnih poteh uporabljajte samovarovanje s pomoÄjo plezalnega pasu in varovalnega kompleta. ÄŒe se odpravljate na lokacije, kjer je lahko prisoten zbit in zmrznjen sneg, ne pozabite na cepin in dereze.
Na pot vzemite zadostne koliÄine tekoÄin in hrane. Izogibajte si gaziranim pijaÄam, alkoholu in hitro pokvarljivim živilom. Izberite lahko oz. lahko prebavljivo hrano, ki vam med hojo ne bo obtežila želodca. Dobra izbira so energijske plošÄice, ki imajo visoko energijsko vrednost, hkrati pa zavzamejo malo prostora.
Ne pozabite na sonÄno kremo primernega faktorja in pokrivalo ter sonÄna oÄala. ZašÄitite se s sredstvom proti klopom. PriporoÄamo vam, da vzamete tudi komplet prve pomoÄi, saj nikoli ne veste, kaj se vam lahko pripeti.
Izberite primerna oblaÄila, kot so hitro sušeÄa majica in vetrovka. Izogibajte se bombažu, ki je hladen in slabo odvaja znoj. Vzemite nekaj rezervnih oblaÄil – majica in nogavice. Imejte s sabo kos toplega oblaÄila, priporoÄamo tudi kapo in rokavice.
V nahrbtnik vsakega pohodnika spada tudi alu-folija ali bivak vreÄa, beležka in navaden svinÄnik, sredstvo za razkuževanje rok in zašÄitna maska. Pred odhodom preverite, ali ima vaš telefon polno baterijo, ne pozabite pa niti na Äelno svetilko.
Pred odhodom ne pozabite preveriti vremenske napovedi. V primeru nenadnega poslabšanja vremena si Äim prej poišÄite zavetje, najbolje v planinski koÄi ali bivaku. ÄŒe to ni možno, sestopite z izpostavljenih lokacij. Raje se obrnite nazaj, kot pa da pot nadaljujete v neprimernih razmerah. Preverite odprtost planinskih koÄ in stanje poti.
Planinski vzpon ali pohod zaÄnite dovolj zgodaj, saj je v popoldanskih urah veÄja verjetnost za nastanek neviht. Izberite varna mesta za poÄitek, kjer ni nevarnosti zdrsa, padajoÄega kamenja, snežnih plazov in niso direktno na soncu. ÄŒe zaradi nepredvidene ovire na poti ne morete pohoda varno nadaljevati, se pravoÄasno obrnite.
Ne pozabite na redno hidracijo. Pijte veÄkrat in v majhnih koliÄinah. Ko zaÄutite znake utrujenosti ali izÄrpanosti, se ustavite za daljši poÄitek. ÄŒe obÄutite slabost ali se poÄutite izÄrpane, se ustavite in premislite, ali je smiselno nadaljevati. V primeru nesreÄe ali Äe potrebujete pomoÄ, pokliÄite 112.
Na koncu pa ne pozabite, vzemite si Äas in uživajte.
|
|
Avtor: Peter Zupanc
|
nedelja, 19 julij 2020 |
AKCIJA VARNO V GORE 2020
Akcija Varno v gore je nastala na pobudo šaleških planinskih društev. Na akciji naj bi se uÄili odgovorne in zlasti varne hoje po naših prelepih hribih in gorah, pravilne uporabe planinske opreme in varovanja narave.
Skupna akcija šaleških planinskih društev je prerasla lokalni okvir, saj so se akciji pridružili tudi planinci PD Mislinja in PD Celje.
V letošnjem letu je bila akcija širokopotezno naravnana. Izvedli naj bi štiri pohode razliÄnih zahtevnosti. Po koncu pohodov pa bi GRS služba predstavila svoje delovanje in opremo, ki jo uporabljajo pri reševanju v gorah. Po predstavitvi bi vse udeležence pogostili z enolonÄnico in pijaÄo. Letošnja akcija je bila poleg varnosti posveÄena tudi novemu Domu na Okrešlju.
Zaradi izrednih razmer zaradi koronavirusa je bila akcija okrnjena. Odpadla je predstavitev opreme GRS in skupno druženje v Domu planincev v Logarski dolini.
V soboto, 04.07.2020, se je v Logarski dolini zbralo 64 planincev. Razdelili so se v štiri skupine. Vsako skupino so vodili izkušeni planinci sodelujoÄih društev.
Prva skupina je v krajinskem parku Logarske doline prehodila naravoslovno etnografsko pot. Na njej so spoznavali razliÄne vrste dreves in podrasti, obÄudovali okolico, opazovali živino na paši in še marsikaj lepega.
Celotno pot od domaÄije Juvanija mimo Doma planincev in planšarije Logarski kot do slapa Rinka so prehodili v dobrih dveh urah in pol. Za povratek so porabili še veÄ Äasa, saj so se morali ustaviti v vsaki postojanki (na Orlovem gnezdu, v koÄi pod slapom Rinka in na planšariji Logarski kot). Na koncu so v Domu v Logarski dolini poÄakali ostale pohodnike.
Skupino sta vodila vodnika Danilo in Zdravko.
Druga skupina se je povzpela na Strelovec. S hojo so priÄeli pri penzionu Razpotje ter se po gozdni poti usmerili proti KlemenÄi Jami. Slikovito pot jim je popestril prehod Äez kratek tunel ter nekaj jeklenic. Ob krajših postankih je vodnik Stanko udeležencem podal nekaj pomembnih informacij o varni hoji v gore, sestopih, splošnem obnašanju, ukrepih v primeru vremenskih neprilik in še kaj.
Prvi daljši postanek so imeli pri koÄi na KlemenÄi jami, kjer so se okrepÄali. Na poti proti vrhu so obÄudovali sosednje vrhove in skupaj spoznavali njihova imena. Na vrhu 1763 m visokega Strelovca so se jim ponovno odprli razgledi na Alpe in okolico.
VraÄali so se po isti poti in se po dobrih šestih urah in pol pridružili ostalim pohodnikom v Domu planincev v Logarski dolini.
Vodniki, ki so skrbeli za varnost so bili Stane, Anka, Jure in Mihaela.
Tretja skupina si je izbrala turo Logarska dolina – RjavÄki vrh 1898 m (skozi grlo – zahtevno brezpotje)
Štartali so na planšarili v Logarskem Kotu. Prve korake so naredili Äez travnike pod zatrep Grla. Grlo je precej izrazita grapa levo od stene Planjave in desno od RjavÄkega vrha. Pot se priÄne vzpenjati in kaj hitro so prispeli do zanimivih skalnih skokov, kjer jih je krušljivost prisilila v preverjanje sigurnosti vsakega oprimka. S pomoÄjo vodnika Kare so vsi udeleženci varno preplezali pot. Celotna pot je razgibana, razgledna in do sedla v dopoldanskem Äasu poteka v senci. Proti vrhu je pot zelo strma, na koncu grape je še melišÄe. Po prehojenem melišÄu so pohodniki dosegli sedlo, kjer so lahko uživali v razgledih na KrofiÄko, Škarje, Planjavo in na levi RjavÄki vrh. Do vrha so potrebovali še 10 minut.
Zaradi dobro organizirane ture so se udeleženci tretje skupine vraÄali po drugi poti. PrikljuÄili so se markirani stezi s Škarij, se spustili po melišÄu, preÄili snežno zaplato pod steno Ojstrice in prispeli do KlemenÄe jame. Po daljšem postanku so se spustili do Doma planincev v Logarski dolini.
V tretji skupini so za varnost skrbeli vodniki Karo, Vlado in Muri
ÄŒetrta skupina si je izbrala pot na KrofiÄko.
S turo so priÄeli od Doma planincev v Logarski dolini. Med potjo proti KlemenÄi jami so lahko obÄudovali Slap Rinke, stene nad njimi in ožarjene vrhove Skute, Rink in Mrzle gore, tudi temna lisa pogorelega Doma na Okrešlju je bila vidna. Na travniku pod koÄo so lahko obÄudovali pisano barvno paleto cvetoÄega cvetja.
Od koÄe so se povzpeli do Zgornje jame. Pri spominski tabli so se obrnili v desno in zaplezali po grebenu, kjer so jim izdatno pomagale jeklenice. Prispeli so na sonÄno stran KrofiÄke, kjer so lahko ponovno obÄudovali planinsko cvetje. SreÄno so našli prehod do vrha, kjer so si privošÄili kratko malico in poÄitek.
VraÄali so se po markirani poti proti KlemenÄi jami. Pot je bila zahtevna, polna drobirja in je zahtevala veliko mero previdnosti Tudi nižje je bila pot zelo spolzka, saj je prejšnji dan deževalo.
Po kratkem postanku na koÄi so se spustili do Doma planincev v Logarski dolini. ÄŒetrto skupino sta vodila Tomaž in Igor
KonÄna ugotovitev letošnjega sreÄanja je, da se kljub izrednim razmeram da narediti nekaj lepega. Iz vseh prispevkov, iz katerih sem povzel vtise, je razvidno, da so vsi preživeli lep in doživetij poln planinski dan. Spoznali so kotiÄke planinskega sveta, ki jih sami ne bi nikoli obiskali. Vsi so obljubili, da se prihodnje leto ponovno vidimo.
Akcija naj bi imela tudi humanitarni namen. Vsi prihodki bi bili namenjeni obnovi Doma na Okrešlju, a je ta del, zaradi odpovedi družabnega dela odpadel..
Iz prispevkov Nade, Darje, Anke in Marije zbral Peter .
Oglejte si fotografije
|
|
FURLANOVA IN OTMARJEVA POT NA GRADIÅ KO TURO |
Avtor: Peter Zupanc
|
četrtek, 16 julij 2020 |
FURLANOVA IN OTMARJEVA POT NA GRADIŠKO TURO
V soboto, 12.07.2020, smo se zgodaj zjutraj podali proti Vipavski dolini. Tokratni cilj je bila Gradiška tura, nanjo pa smo se povzpeli po Furlanovi in Otmarjevi poti. Obe poti sta zelo zahtevni zavarovani planinski poti, opremljeni z jeklenicami in klini.
Za ta dan je vremenska napoved za dopoldan kazala lepo, za popoldan pa padavine. Prve škraplje so nas prestrašile že na sredini Furlanove poti, a le za strah. Obe poti smo vsi uspešno premagali in si na vrhu Gradiške Ture privošÄili malo daljši poÄitek z malico.
Sestopili smo po manj zahtevni poti. Ker je bila pred nami še polovica dneva, smo si ogledali še izvir Hublja. Od tu smo se zapeljali na Predmejo. Najprej smo se ustavili pri spomeniku materi Gorjanki, nato pa smo se zapeljali do Otlice, od koder smo se sprehodili do Otliškega okna in kamnitega polža. Tu se je naša pustolovšÄina zakljuÄila. Domov smo se vrnili polni lepih vtisov in spominov.
Vodnika: Hribar Jože
Kete Danilo
Tekst in fotografije: Hribar Jože
Oglejte si fotografije .
|
|
IZLET NA BASALIÅ ÄŒE IN Å PIK |
Avtor: Peter Zupanc
|
torek, 30 junij 2020 |
IZLET NA BASALIŠÄŒE IN ŠPIK
V torek, 30.06.2020, smo se zbrali pri igrišÄu v DoliÄu. Z osebnimi avtomobili smo se zapeljali do pokopališÄa pri sv. Joštu na Kozjaku.
Od tu smo pot nadaljevali po zanimivi gozdni poti. Pri hoji pa smo morali biti previdni, saj je bila steza precej spolzka.
Po dobri uri hoje smo prispeli na Ostrico. Pred nami se je razprostrl veliki travnik, poln rož, saj je bil pokošen samo del.
Hoja po travniku je bila prijetna, kljub temu da smo imeli mokre Äevlje od rose. S travnika smo ponovno nadaljevali pot po gozdni stezi. Med hojo smo lahko gledali, kako na Pohorju dežuje. Po slabi uri hoje smo prispeli na najvišji vrh Paškega Kozjaka, na BasališÄe, ki je visoko 1272 metrov.
Na vrhu smo si privošÄili poÄitek in malico. Naredili smo še skupinski posnetek. Do Ostrice smo se vraÄali po isti poti. Z Ostrice smo se spustili po prijetni gozdni poti do ceste Vitanje-KoÄa na Kozjaku.
Ker je KoÄa na Kozjaku od 01.01.2020 zaprta, smo se od cerkve sv. Jošta, mimo šole in mimo igrišÄa ŠD Kozjak napotili na Špik. Od tu je lep razgled na Velenje in Šaleško dolino.
Na Špiku smo malo posedeli na klopci in se vrnili do avtomobilov, s katerimi smo se sreÄno pripeljali nazaj do igrišÄa.
Tu smo se poslovili in si zaželeli Äimprejšnje ponovno snidenje.
Vodnik: Peter Zupanc
Oglejte si fotografije z opisi.
|
|
POHOD NA OLÅ EVO 27.06.2020 |
Avtor: Peter Zupanc
|
ponedeljek, 29 junij 2020 |
Pohod po Olševi, 27.06.20
Naša pohodniška dogodivšÄina se je zaÄela v SolÄavi, kjer se nas je zbralo 11 pohodnikov, gostili smo namreÄ tudi štiri Belokranjke.
Za uraden zaÄetek poti smo izbrali turistiÄno kmetijo Rogar tik nad SolÄavsko panoramsko cesto in krenili po markirani poti v smeri PotoÄke zijalke. Pot je kmalu zavila v gozd in v prijetnem jutranjem hladu smo premagovali prve vzpone. Na razpotju smo se držali levo v smeri oken in preÄili poboÄje. Po približno uri in pol smo prišli tik pod okna. Pogumno, z vso potrebno previdnostjo smo se spoprijeli z nekaj klini in jeklenicami ter bili na vrhu poplaÄani s krasnimi razgledi skozi Malo okno (1480 nmv) in Veliko okno (1508 nmv).
Po krajšem sestopu je sledil pretežno strm vzpon po neoznaÄeni poti na Obel kamen (1911 nmv), za kar smo potrebovali še dodatno uro. OdliÄno vreme ter razpoloženje nas je na vrhu zadržalo kar precej Äasa. Le tega smo izkoristili za prepoznavanje okoliških bližnjih, pa tudi bolj oddaljenih vrhov, za malico, poÄitek ter krst za prvopristopnike.
Spust je sledil v smeri PotoÄke zijalke, pot navzdol pa nam ni povzroÄala nobenih težav. Priložnosti za opazovanje okolice je še vedno bilo na pretek, pa tudi pogovori med nami so stekli kar sami od sebe. Tako smo mimogrede prišli do PotoÄke zijalke, obudili nekaj osnovnošolskega znanja in uživali v hladu, ki je prihajal iz jame. Od tukaj dalje se je tudi gostota planincev kar precej poveÄala, saj je ogled jame atraktiven praktiÄno za vse generacije. Sledil je zgolj še spust nazaj do gostišÄa Rogar.
OdliÄno preživet dan nam pušÄa lepe vtise in spomine.
Glavni vodnik: Stane Krenker
PomoÄnica: Anka Tretjak
Zapis pripravila: Anka Tretjak
Oglejte si fotografije z opisi.
|
|
Avtor: Peter Zupanc
|
sreda, 03 junij 2020 |
IZLET PO GOZDNO-TURISTIÄŒNI POTI PLEŠIVEC
Po dolgem Äasu smo se ponovno podali v planine. Tokrat smo se odloÄili, da bomo prehodili gozdno-turistiÄno pot Plešivec, ki sta jo zaÄrtala Zavod za gozdove Slovenije, krajevna enota Slovenj Gradec in TuristiÄno društvo Slovenj Gradec.
S pohodom smo priÄeli pri gostilni Suhadolnik v Suhem Dolu. Po prvih treh kilometrih hoje po najslikovitejši soteski na Koroškem, imenovani Kaštel, smo prispeli do idiliÄne doline, kjer smo si pri Plešivškem mlinu privošÄili krajši poÄitek. Pot smo nadaljevali proti Plešivškemu dvoru.To so ostanki mogoÄnih veleposestniških poslopij, ki so preurejeni v vikende in mladinski dom.
Naslednji poÄitek in malico smo si privošÄili pri kmetiji Verneršek. Vernerica je bila tudi najvišja toÄka našega pohoda na nadmorski višini 1100 m.
Po precej strmi poti skozi bukove in smrekove gozdove smo se spustili do podgorske lovske koÄe in potem mimo kmetije PotoÄnik, ki naj bi bila domaÄija starih staršev Hermana PotoÄnika (Nordunga), prvega snovalca vesoljskih poletov, in se vrnili nazaj do izhodišÄa pri gostilni Suhadolnik.
Tu smo si privošÄili zasluženo malico. Ob dobro pripravljeni hrani smo še obudili lepe trenutke, ki smo jih preživeli ob poti.
Po zaslugi snovalcev smo lahko med potjo obÄudovali in spoznavali planinsko naravo, živali ki tam živijo, gozdne in druge rastlinske vrste in idiliÄne kotiÄke tega deviškega okolja.
Na koncu smo se poslovili z željo, da se naslednji mesec ponovno vidimo.
Vodnik: Peter Zupanc
Oglejte si fotografije z opisi.
|
|
OÄŒIÅ ÄŒEVALNA AKCIJA 2020 |
Avtor: Peter Zupanc
|
nedelja, 24 maj 2020 |
OÄŒIŠÄŒEVALNA AKCIJA PD MISLINJA
V soboto, 23. maja smo izvedli tradicionalno društveno akcijo “OÄistimo planinske poti”. Podali smo se po planinskih poteh,za katere skrbi naše društvo.
Kljub drugaÄni vremenski napovedi nas je zjutraj presenetil dež. Sklenili smo, da se kljub dežju odpravimo na nalogo, za katero smo se zbrali. Po jutranji kavici v gostišÄu Vagon je Joc doloÄil skupine, nam razdelil zašÄitna sredstva in opozoril na upoštevanje zašÄitnih ukrepov za zmanjšanje tveganja za okužbe. Pred odhodom smo naredili še obvezno skupinsko fotografijo in krenili vsak na svoj del poti. Ena skupina se je zapeljala na Roglo in oÄistila pot od Rogle proti Mislinji. Drugi dve skupini pa sta se zapeljali do Pastirskega stola, kjer sta se loÄili. Eni so nadaljevali po položni poti proti ÄŒrnemu vrhu, od tam do Grmovškovega doma in naprej do Dovž. Druga skupina pa se je povzpela po strmi poti na ÄŒrni vrh in naprej proti Ribniški koÄi, od tu pa po spodnji poti v Mislinjo. Markacista Mirko in Franc sta oÄistila in pregledala stanje markacij na relaciji Mislinja – ÄŒrepiÄ – FriÄev vrh – lovska koÄa – Mislinja. Po konÄani oÄišÄevalni akciji smo se zbrali v gostišÄu Vagon, kjer nas je Äakala zaslužena malica in pijaÄa. Letos je bil zakljuÄek še posebno slovesen, saj je bila to prva akcija po ukrepih zaradi epidemije. Nekaj drugega je namreÄ hoditi v gore sam ali v družbi partnerja, kot pa hoditi v skupini v družbi planinskih prijateljev.
Veseli nas, da se ÄistoÄa na naših poteh izboljšuje. Nabrali smo precej manj smeti kot prejšnja leta. Na koncu akcije smo se razšli s prijetnim obÄutkom, da smo se ponovno sreÄali s planinskimi prijatelji in pri tem naredili še nekaj koristnega tako zase kot za naše gore.
Zapisal Ivan Arko
Oglejte si fotografije z opisi.
|
|
Avtor: Peter Zupanc
|
sreda, 20 maj 2020 |
OSNOVNA PRIPOROÄŒILA PZS ZA VSE DEJAVNOSTI V PLANINSTVU
S sprostitvijo protikorona ukrepov, se sprošÄajo omejitve pri planinski dejavnosti. Z 18. 5. 2020 so lahko planinske koÄe odprle vrata tudi za strežbo v notranjih prostorih, možno je tudi prenoÄiti.
S 23. 5. 2020 se sprošÄajo tudi omejitve na podroÄju športnih programov, tako da se lahko izvajajo športne dejavnosti. Med vse navedeno seveda spadajo tudi planinske dejavnosti.
Cilj priporoÄil Planinske zveze Slovenije je zmanjšanje tveganja za okužbe.
Še vedno je treba ob izvajanju športnih dejavnosti upoštevati navodila NIJZ
OSNOVNA PRIPOROÄŒILA:
1. Osebno zdravje
Dejavnosti se udeležite le popolnoma zdravi. Bodite odgovorni in ostanite doma v primeru kašljanja, kihanja, izcedka iz nosu, splošnega slabega poÄutja … in s tem prepreÄite potencialno širjenje okužbe.
2. Varnostna razdalja 1.5 m
Upoštevajte varnostno razdaljo 1.5 m. V izjemnih primerih, ko tega ni možno zagotoviti, uporabite zašÄitno masko za nos in usta.
3. V nahrbtniku razkužilo in masko za nos in usta
Poleg osnovne planinske opreme in opreme, ki je nujna za varnejše izvajanje doloÄene planinske dejavnosti, imejte v nahrbtniku manjšo stekleniÄko razkužila za roke in zašÄitno masko za nos in usta, lahko tudi ruto.
4. Uporaba opreme
Uporabljajte lastno opremo. Skupno opremo razkužite pred uporabo..
5. ObiÄajne navade
Izogibajte se rokovanju, objemanju, pitju iz steklenice drugega ...
6. Tveganje
Na vsako dejavnost se predhodno dobro pripravite in jo naÄrtujte. Dejavnosti se lotite le, Äe imate primerno znanje in izkušnje in primerno opremo, ki jo znate uporabljati. Izberite cilje, ki ste jim kos in niso na meji vaših fiziÄnih in psihiÄnih zmožnosti.
Svetujemo, da se v gore podate skupaj z vodnikom Planinske zveze Slovenije ali gorskim vodnikom. Predhodno preverite njihovo usposobljenost in pristojnosti.
Upoštevajte priporoÄila Planinske zveze Slovenije - Varneje v gore.
7. Velikost skupine
Velikost skupine doloÄa narava planinske dejavnosti. V veÄjih skupinah je težje obdržati priporoÄeno varnostno razdaljo. Izogibajte se izletov in krajev z veliko ljudi.
8. Prevoz
Svetujemo lasten prevoz. V primeru dejavnosti v bližini, pomislite tudi na možnost, da pot do izhodišÄa opravite s kolesom. Pri uporabi javnega prevoza ali avtobusnega prevoza upoštevajte navodila, ki jih za to podroÄje predpiše NIJZ.
9. Prva pomoÄ in nujni primeri
Delujte v skladu s splošno veljavnimi smernicami in dodatno uporabite zašÄitno masko za nos in usta.
ÄŒe vseeno pride do nesreÄe:
1. ostanite mirni in ohranite prisebnost,
2. ocenite položaj in zašÄitite sebe in ponesreÄenca pred neposrednimi nevarnostmi,
3. nudite prvo pomoÄ v okviru svojega znanja in sposobnosti.
4. pokliÄite na številko 112 ali v primeru slabega signala pošljite kratko sporoÄilo na številko 112 - sporoÄite, KDO ste, KAJ in KJE se je zgodilo, KDAJ se je zgodilo in KOLIKO je ponesreÄencev.
Upoštevajte navodila operaterja in pozneje gorskih reševalcev. Zavedajte se, da pomoÄ lahko pride šele Äez nekaj ur in s tem razlogom je obvezna oprema v nahrbtniku še kako pomembna za življenje!
Ob odgovornem ravnanju drug do drugega ne pozabite na odgovoren odnos do narave in smeti ne pušÄajte na poteh, pri planinskih koÄah ali na izhodišÄih, ampak jih odnesite domov in tam odložite v ustrezne zabojnike.
Varno in odgovorno pri planinski dejavnosti.
Planinska zveza Slovenije
Oglejte si fotografije z opisi.
|
|
|